Used 2012 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 43 QBP Motor Home Class A - Diesel
Quad Slide Allegro Bus Diesel Coach by Tiffin Motorhomes w/Rear Bath Including Closet, Shower, Toilet & Sink, Slideout Queen Bed w/Nightstand, Slideout Drawers w/Hamper & 32" LCD TV, 1/2 Bath, 37" LCD TV/Pantry, Slideout Sofa Bed/Booth Dinette w/Overhead Cabinets & Res. Refrigerator, 37" LCD TV Above Cab Area, Range w/Microwave/Dbl. Sink & 74" Sofa Slide, & Much More! Shown w/Freightliner Specs., Avail. Options May Include: Tile Floor in Bedroom, King Bed, Wash/Dryer, Powerglide Chassis.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 16735
Chassis: Freightliner
Exterior Color: 6 Full Body Paint Choices
Interior Color: Creme Brulee, Tour de France,
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Creme Brulee, Tour de France, |
| Exterior Color | 6 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Freightliner |
Allegro Bus 43 QBP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


