Used 2012 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 43 QBP Motor Home Class A - Diesel
Quad Slide Allegro Bus Diesel Coach by Tiffin Motorhomes w/Rear Bath Including Closet, Shower, Toilet & Sink, Slideout Queen Bed w/Nightstand, Slideout Drawers w/Hamper & 32" LCD TV, 1/2 Bath, 37" LCD TV/Pantry, Slideout Sofa Bed/Booth Dinette w/Overhead Cabinets & Res. Refrigerator, 37" LCD TV Above Cab Area, Range w/Microwave/Dbl. Sink & 74" Sofa Slide, & Much More! Shown w/Freightliner Specs., Avail. Options May Include: Tile Floor in Bedroom, King Bed, Wash/Dryer, Powerglide Chassis.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# CM680182
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Miles | 65392 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 5VBBA87A0BA113647 |
Allegro Bus 43 QBP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


