Used 2012 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40 QXP Motor Home Class A - Diesel
Finance Discounts Applied!
Quad Slide Allegro Bus Diesel by Tiffin Motors w/Rear Closet, Queen Bed Slide w/Nightstands & Overhead Storage & Bath Sink, Slideout 32" TV/Drawers Below Overhead Cabinet, Private Toilet Area, Shower, 32" TV in Living Area, Res. Refrig./Booth Dinette & Sofa Bed Slide, Dbl. Kitchen Sink/Range w/Microwave/74" Sofa Bed Slide, Ext. 32" TV, 37" TV Above Cab., Overhead Cabinet Both Driver & Passenger Sides & More! Avail. Options May Include: Washer/Dryer, King Bed, Powerglide Chassis.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# CM90825
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Miles | 57213 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 5VBBA67AXCA114441 |
Allegro Bus 40 QXP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


