Used 2012 Thor Motor Coach Freedom Elite 31r Motor Home Class C
" CLASS C GAS MOTORHOME " Find YOUR Adventure!
2012 31r Features and Options
Call for details-904-741-5100
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Price:
$29,995
You Save: $4,000
Sale Price: $25,995
You Save: $4,000
Sale Price: $25,995
Campers Inn
Location: Jacksonville North FL
Stock# 103786PA
Location: Jacksonville North FL
Stock# 103786PA
Chassis: F-450
Stock# 103786PA
Chassis: F-450
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 31r Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | ONAN 4K |
| Fuel Type | GAS |
| Engine | TRITON 6.8 V10 |
| Chassis | F-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 54 gals |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | ELEC/LP |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS2BDA73247 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


