Used 2012 Thor Motor Coach Four Winds 28Z Motor Home Class C
WHAT'S GREAT!!!
+ New Tires
+ Only 19k miles
+ 80 hours on Generator
+ Lots of storage
+ Sleeps 6
WHAT AIN'T...
- Couch and Front seats worn
- Oven door is broken
- Tiny ripples in wallpaper under window above driver seat
Thor Motor Coach Four Winds 28Z - Class C motorhome highlights:
Thor Motor Coach Four Winds Class C w/Rear Queen Bed Including Storage Cabinets Both Sides of Bed, Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Refrigerator, Slideout 3 Burner Range w/Microwave Above/Dbl. Kitchen Sink & Booth Dinette, Cab Over Bunk, Sofa & Much More!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 30853
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 19325 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FS2BDA86631 |
Four Winds 28Z Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


