Used 2012 Thor Motor Coach Four Winds 28Z Motor Home Class C
46,000 MILES & 315 HRS OF GENERATOR TIME
View all Four Winds Floorplans
2012 28Z Features and Options
Thor Motor Coach Four Winds Class C w/Rear Queen Bed Including Storage Cabinets Both Sides of Bed, Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Refrigerator, Slideout 3 Burner Range w/Microwave Above/Dbl. Kitchen Sink & Booth Dinette, Cab Over Bunk, Sofa & Much More!
Just installed had new Slideout toppers, new awning fabric. Whole roof has been sealed.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$35,500
Ace RV Rentals
Location: Herndon
Stock# 1142
Location: Herndon
Stock# 1142
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard or Autumn Maple Parti
Interior Color: Milano Brown, Urban Steel, Siz
Stock# 1142
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard or Autumn Maple Parti
Interior Color: Milano Brown, Urban Steel, Siz
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 28Z Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Milano Brown, Urban Steel, Siz |
| Exterior Color | Standard or Autumn Maple Parti |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
For more information
Contact Us
Four Winds 28Z Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


