Used 2012 Thor Motor Coach Daybreak 28PD Motor Home Class A
1 Owner! Like New!! Must See!!!
View all Daybreak Floorplans
2012 28PD Features and Options
Daybreak Class A Coach by Thor Motor Coach w/Rear Queen Bed Slideout w/Nightstands & Overhead Storage, Closet/Dresser/Closet w/Overhead, Shower, Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Linen Cabinet, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Microwave Above, Table Between Driver & Passenger Seats, U-Shaped Dinette/Refrigerator & Pantry Slideout, 26" LCD TV and Much More!
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Collier RV
Location: Wadsworth
Stock# A07824
Location: Wadsworth
Stock# A07824
Chassis: Ford
Stock# A07824
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 28PD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 47 gals |
| Black Water Capacity | 47 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 51048 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY3B0A07824 |
For more information
Contact Us
Daybreak 28PD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


