Used 2012 Thor Motor Coach Challenger 36FD Motor Home Class A
View all Challenger Floorplans
2012 36FD Features and Options
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory.
Thor Motor Coach Class A Gas Challenger w/Rear Full Bath Including Angle Shower, Toilet, Sink & Linen Cabinet, Queen Bed Slideout, Wardrobe/19" LCD TV/Wardrobe/Pantry/Refrigerator/Booth Dinette & 70" Sofa Air Bed Full Wall Slideout, 32" LCD TV Above Cab Area, Euro Chair Behind Passenger Seat, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Microwave Above, Countertop, Overhead Cabinets, 1/2 Bath & Much More!
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Price:
$79,990
Guarantee RV Centre, Inc.
Location: Calgary, AB
Stock# 25203DX
Location: Calgary, AB
Stock# 25203DX
Chassis: Ford
Stock# 25203DX
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 36FD Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Miles | 35327 |
| Engine | 6.8L Triton V-10 |
| Chassis | Ford |
For more information
Contact Us
Challenger 36FD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


