Used 2012 Thor Motor Coach Astoria 40KT Motor Home Class A - Diesel
View all Astoria Floorplans
2012 40KT Features and Options
Thor Motor Coach Astoria Class A Diesel w/Rear King Bed Slide w/Nightstand & Vanity w/Sink, Angle Shower, Wardrobe, Linen Cabinet, Dresser w/26" LCD TV, Private Toilet Area, Refrigerator, Counter Extension, 3 Burner Range w/Microwave, Dbl. Kitchen Sink, 60" Air Sofa Bed, Dinette w/Buffet & 2 Euro Lounge Chairs Slideout, Ent. Center and Much More!
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Optimum RV
Location: TX, La Feria
Stock# 4CR993
Location: TX, La Feria
Stock# 4CR993
Chassis: Freightliner XC
Stock# 4CR993
Chassis: Freightliner XC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 40KT Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 75535 |
| Engine | 360 Hp ISB-XT |
| Chassis | Freightliner XC |
| VIN | 4UZAB2DT5BCBE4993 |
For more information
Contact Us
Astoria 40KT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


