Used 2012 Palomino Puma 253-FBS Fifth Wheel
View all Puma Floorplans
2012 253-FBS Features and Options
Single Slide Puma Fifth Wheel w/Rear Living Area, 72" Sofa Sleeper, Overhead Cabinets, Large U-Dinette Slideout, Ent. Center w/Overhead Cabinet, Double Kitchen Sink, Skylight, 3 Burner Range, Refrigerator, Pantry, Tub/Shower, Lav. & Toilet, Large Hall Wardrobe, Front Queen Bed w/Nightstands Below Shirt Wardrobes Both Sides of Bed, Large Pass-Thru Storage and More. Available Options May Include: Free Standing Dinette w/Chairs
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Leisure Days RV
Location: Nepean, ON
Stock# RV19050A
Location: Nepean, ON
Stock# RV19050A
Stock# RV19050A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 253-FBS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1026 lbs |
| GVWR | 11186 lbs |
| Dry Weight | 6910 lbs |
| Cargo Capacity | 4226 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4FPUA2XBP032679 |
For more information
Contact Us
Puma 253-FBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


