Used 2012 Pacific Coachworks Sandsport F285FS Toy Hauler Fifth Wheel
MARKQUART RV MADISON 608-835-5398
View all Sandsport Floorplans
2012 F285FS Features and Options
Sandsport Toy Hauler Fifth Wheel w/Rear 8' Ramp Door to Cargo Area w/Electric Beds, 2 Chairs w/Overhead Storage, Sofa, 3 Burner Range, Microwave, Dbl. Kitchen Sink, 2 Pantries, Refrigerator, Step Up to Bed & Bath w/Angle Shower, Wardrobe, Sink, Private Toilet Area, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides of Bed and Much More!
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Markquart RV
Location: Markquart RV Madison
Stock# MAD4209A
Location: Markquart RV Madison
Stock# MAD4209A
Stock# MAD4209A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 F285FS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2920 lbs |
| GVWR | 12900 lbs |
| Dry Weight | 8880 lbs |
| Cargo Capacity | 4020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 170 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| VIN | 5UYFN3121CR014612 |
For more information
Contact Us
Sandsport F285FS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


