Used 2012 Open Range RV Light LF305BHS Fifth Wheel
BUNKHOUSE DOUBLE SLIDE!
View all Light Floorplans
2012 LF305BHS Features and Options
Open Range LIGHT Bunkhouse Fifth Wheel w/Rear Bunk Beds, Closet, 3rd Bunk Above Outside Kitchen Including: Swing Out Stove Top, Sink, Overhead Storage, Refrig., Inside Pantry, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink & Countertop, Slideout Booth Dinette & Sofa w/Overhead Cabinet, TV, Step Up to Bed & Bath w/Angled Shower, Toilet & Sink, Dbl. Bath Entry, Front Queen Bed w/Nightstands Both Sides of Bed, Slideout Wardrobe w/Sliding Mirrored Doors & Much More!
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$7,495
Rhone’s RV
Location: Cogan Station, PA
Stock# 2696-2
Location: Cogan Station, PA
Stock# 2696-2
Interior Color: BROWN
Stock# 2696-2
Interior Color: BROWN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 LF305BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 1400 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7940 lbs |
| Cargo Capacity | 2055 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 5XMFX3526C2007016 |
For more information
Contact Us
Light LF305BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


