Used 2012 Newmar Ventana LE 3843 Motor Home Class A - Diesel
View all Ventana LE Floorplans
2012 3843 Features and Options
Quad Slide Ventana LE Motor Home, Rear Bedroom w/Queen Bed Slide, Ward. w/Sliding Mirror Doors, Ward. or Washer/Dryer, TV/Dresser/Flip Up Bunk/Ward. Slide, Pantry, Double Kitchen Sink/3-Burner Range/Easy Bed Sofa Slide, Sofa/Booth Dinette/Refrigerator/Pantry Slide, TV/Dry Bar, Toilet, Linen, Lav., Shower, Overhead Cabinets Throughout, 14' Awning & Much More.
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$90,393
RCD RV Sales
Location: Pataskala, OH
Stock# 28076RA
Location: Pataskala, OH
Stock# 28076RA
Chassis: Freightliner
Stock# 28076RA
Chassis: Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3843 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 26100 lbs |
| Cargo Capacity | 4900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Engine | 340Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAB2DTXBCBC0012 |
For more information
Contact Us
Ventana LE 3843 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


