Used 2012 Newmar Ventana LE 3843 Motor Home Class A - Diesel
JUST ARRIVED! COME SEE FOR YOURSELF! Gently Used Pre-Owned Class A Motorhome!
View all Ventana LE Floorplans
2012 3843 Features and Options
Quad Slide Ventana LE Motor Home, Rear Bedroom w/Queen Bed Slide, Ward. w/Sliding Mirror Doors, Ward. or Washer/Dryer, TV/Dresser/Flip Up Bunk/Ward. Slide, Pantry, Double Kitchen Sink/3-Burner Range/Easy Bed Sofa Slide, Sofa/Booth Dinette/Refrigerator/Pantry Slide, TV/Dry Bar, Toilet, Linen, Lav., Shower, Overhead Cabinets Throughout, 14' Awning & Much More.
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Campers Inn
Location: Jacksonville North FL
Stock# 108845RA
Location: Jacksonville North FL
Stock# 108845RA
Chassis: Freightliner
Stock# 108845RA
Chassis: Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3843 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 26100 lbs |
| Cargo Capacity | 4900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 6000w |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 340Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Available Beds | 1 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2DT7BCBE3120 |
For more information
Contact Us
Ventana LE 3843 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


