Used 2012 Newmar Canyon Star 3856 Motor Home Class A
View all Canyon Star Floorplans
2012 3856 Features and Options
Triple Slide Canyon Star Motor Home, Rear Bed Slideout, Chest of Drawers, Double Shirt Wardrobe, TV, Private Toilet Area, Lav., Shower, Wardrobe, Pantry, 2-Recliners/Table/Jack-Knife Sofa Slideout, Front Overhead Storage, Pantry/ Refrigerator/3-Burner Range/Double Kitchen Sink/Buffet/TV Slideout, Overhead Cabinets Throughout, 21' Awning & Much More. Available Options May Include: Washer/Dryer IPO Wardrobe.
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Moix RV
Location: Moix RV Supercenter
Stock# 10850
Location: Moix RV Supercenter
Stock# 10850
Chassis: Ford F-53
Stock# 10850
Chassis: Ford F-53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3856 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 21250 lbs |
| Cargo Capacity | 4750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Miles | 70000 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY8B0A11730 |
For more information
Contact Us
Canyon Star 3856 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


