Used 2012 Newmar Canyon Star 3511 Motor Home Class A
View all Canyon Star Floorplans
2012 3511 Features and Options
Triple Slide Canyon Star Motor Home Class A, Rear Bed Slide, Shirt Ward./Cabinet w/TV/Shirt Ward./Wardrobe Slide, Ward., Pantry, Refrigerator, 3-Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Recliner Chair, Jack-Knife Sofa/Dinette Slide, Dry Bar w/TV, Toilet, Lav., Shower, Linen, Overhead Cabinets Throughout, 17' Awning & Much More. Available Options May Include: Washer/Dryer.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Blue Compass RV
Location: Fort Myers FL
Stock# UM111426
Location: Fort Myers FL
Stock# UM111426
Chassis: Ford F-53
Stock# UM111426
Chassis: Ford F-53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3511 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 22000 lbs |
| Dry Weight | 19350 lbs |
| Cargo Capacity | 2650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 23877 |
| Engine | 362HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY7C0A05130 |
For more information
Contact Us
Canyon Star 3511 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


