Used 2012 Lance Lance Travel Trailers 2285 Travel Trailer
GREAT PRE-OWNED LANCE TRAVEL TRAILER
View all Lance Travel Trailers Floorplans
2012 2285 Features and Options
Single Slide Lance Travel Trailer w/Rear Kitchen Including Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrigerator, Overhead Cabinet, Sofa Bed w/Overhead Cabinet, U-Dinette Slide, Wardrobe, Sink, Front Queen Bed w/Private Entry, Wardrobes Both Sides of Bed, Overhead Cabinet, Private Shower & Toilet, Separate Sink, Front & Rear Side Entry, Pass Thru Storage, Underbed Storage and More!
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Price:
$17,995
Holiday RV
Location: Poncha Springs, CO
Stock# H6121
Location: Poncha Springs, CO
Stock# H6121
Interior Color: Gold Rush, Rain Forest, Red Ro
Stock# H6121
Interior Color: Gold Rush, Rain Forest, Red Ro
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 2285 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Gold Rush, Rain Forest, Red Ro |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4200 lbs |
| Cargo Capacity | 1760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 1L9T32222CL311539 |
For more information
Contact Us
Lance Travel Trailers 2285 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


