Used 2012 Keystone RV Springdale 241RKSSWE Travel Trailer
View all Springdale Floorplans
2012 241RKSSWE Features and Options
Keystone Springdale Single Slide Travel Trailer w/Rear Kitchen Including Refrigerator, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Sofa Slide w/Overhead Cabinet, Booth Dinette w/Overhead Storage, Side Aisle Bath w/Angled Tub/Shower, Small Closet & Toilet, Separate Sink, Hall Closet, Front Queen Bed w/Closets Above Nightstands Both Sides, Private Bedroom Entry, Front Pass-Thru Storage & More!
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
RV Outlet
Location: Eugene, OR
Stock# UT3734
Location: Eugene, OR
Stock# UT3734
Stock# UT3734
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 241RKSSWE Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| Dry Weight | 5700 lbs |
| Cargo Capacity | 1860 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
For more information
Contact Us
Springdale 241RKSSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


