Used 2012 Keystone RV Outback 298RE Travel Trailer
Keystone Outback Travel Trailer w/Rear Entertainment Including: Rear Pop-Up LCD TV w/Overhead Cabinets Both Sides, 2 Lounge Chairs Slide, Air Sofa Sleeper & 82" King Dinette Slide, Refrig., Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Pantry, Linen Cabinet, Side Aisle Bath w/Angle Shower, Sink & Toilet, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides, Wardrobe Slide, Pass-Through Storage, Outside Camp Kitchen and Much More!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# U5744
Interior Color: Russet, Moonlight, Truffle, Te
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Russet, Moonlight, Truffle, Te |
| Hitch Weight | 795 lbs |
| Dry Weight | 7443 lbs |
| Cargo Capacity | 1557 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT29828CB452253 |
Outback 298RE Reviews
-
Open Feel Rear Living
2016 Outback 298RE
What I liked most: Very open feel rear entertainment living area with theater seating on one side and sulfur on the other side with opposing slide outs. Large storage drawers under kitchen counters. Shower has plenty of headroom. Outside there is a small cook stove and sink that pops out.
What I'd improve: USB charging station at head of master bed is a little high up on the wall, maybe put it down closer to the nightstand cubbyhole.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


