Used 2012 Keystone RV Montana 3100 RL Fifth Wheel
View all Montana Floorplans
2012 3100 RL Features and Options
Keystone Montana FW w/Rear Living Area Including 2 Recliners, Overhead Cabinets, Free Standing Dinette & Ent. Center Slide w/LCD TV, Ceiling Fan, Sofa/Refrig./Pantry/3 Burner Range Slideout, L-Counter w/Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cabinet, Side Aisle Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Dresser, LCD TV, Front Queen Bed Slide, Wardrobe, Storage Shelves and Much More!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
TAC RV
Location: Moyock, NC (TAC RV)
Stock# N3044A-12
Location: Moyock, NC (TAC RV)
Stock# N3044A-12
Stock# N3044A-12
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3100 RL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 420 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 2235 lbs |
| Dry Weight | 11310 lbs |
| Cargo Capacity | 2925 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDF31022C4701755 |
For more information
Contact Us
Montana 3100 RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


