Used 2012 Keystone RV Laredo 316RL Fifth Wheel
PLEASE READ DESCRIPTION!! FINANCING AVAILABLE WITH APPROVED CREDIT 680 Or HIGHER - LENDERS WILL REQUIRE $4K DOWN
CASH ONLY SALE!! SUPER CLEAN UNIT FOR 2012 - VERY SOLID & GREAT FLOOR PLAN !!
Double Slide Laredo FW (Dealer Stock Only) w/Rear Living Area w/Corner Ent. Center, Overhead Cabinet, 2 Lounge Chairs, Air Mattress Sofa Sleeper & Booth Dinette Slide, Dbl. Kitchen Sink, Flip-Up Countertop Extension, 3 Burner Range, Pantry, Refrigerator, Linen Closet, Step Up to Side Aisle Bath w/Garden Tub, Toilet & Sink, Door to Bedroom, 2nd Linen Cabinet, Dresser, Queen Bed Slide, TV Wardrobe & Master Closet w/Sliding Doors & More!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 1996
Exterior Color: WHITE
Interior Color: Olive,
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Interior Color | Olive, |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1785 lbs |
| GVWR | 12297 lbs |
| Dry Weight | 9280 lbs |
| Cargo Capacity | 2660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | GAS/ELEC |
| Refrigerator Size | 8.0 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36 X 36 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15 btu |
| TV Info | 32” |
| Awning Info | 18’ POWER AWNING |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF31624CK600297 |
Laredo 316RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


