Used 2012 Keystone RV Cougar X-Lite 29BHS Travel Trailer
View all Cougar X-Lite Floorplans
2012 29BHS Features and Options
Cougar X-lite Bunkhouse Travel Trailer (Dealer Stock Only) w/Single Slideout, Bunkhouse w/One Set of Bunks and Booth Dinette w/Bunk Above & Wardrobe Between, Pantry, U-Dinette & Sofa Slideout w/Overhead Cabinets, LCD TV, Double Kitchen Sink, Countertop Extension, Refrigerator, 3 Burner Range, Tub/Shower, Lav., Toilet, Front Queen Bed w/Wardrobes, Laundry Chute, Front Pass-Thru Storage, TV Shelf and Much More!
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Sale Price:
$15,900
Joe's Campers
Location: New Ulm, MN
Stock# 2841
Location: New Ulm, MN
Stock# 2841
Interior Color: Sedona Suede, Silver Sage, Aut
Stock# 2841
Interior Color: Sedona Suede, Silver Sage, Aut
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 29BHS Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Sedona Suede, Silver Sage, Aut |
| Hitch Weight | 930 lbs |
| Dry Weight | 6470 lbs |
| Cargo Capacity | 1755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| VIN | 4ydt29b23cv502841 |
For more information
Contact Us
Cougar X-Lite 29BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


