Used 2012 Keystone RV Cougar X-Lite 26BHS Travel Trailer
AS-IS SEE DISCLAIMER / Half-Ton Towable / Bunkhouse / Rear Bath / Mid Kitchen / Queen Bedroom
Single Slide Cougar X-Lite Bunkhouse Travel Trailer w/Rear Corner Bunk Beds, Rear Corner Bath w/Sink, Toilet & Tub/Shower, U-Dinette & Sofa Slideout w/Overhead Cabinets, Pantry, Refrigerator, 3 Burner Range, Double Kitchen Sink, Flip-Up Countertop, Overhead Cabinets, Ent. Center, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides, and Much More!
*AS-IS SAFETY CHECK ONLY: This unit has received only a basic road safety inspection (e.g., brakes, lights, tires, hitch, propane leak down, and frame). No functional systems (plumbing, electrical, appliances, etc.) have been tested, and their condition is unknown. Sold strictly as-is, with no warranty or guarantees, and may require repairs after purchase.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# CV502859
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 7800 lbs |
| Dry Weight | 5980 lbs |
| Cargo Capacity | 1844 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Cougar X-Lite 26BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


