Used 2012 Keystone RV Cougar High Country 309RLS Travel Trailer
Rear Living, 2 Slides, Queen Bed on Slide, Walk-Through Bathroom
View all Cougar High Country Floorplans
2012 309RLS Features and Options
Cougar High Country Travel Trailer w/Rear Living Area Including 2 Lounge Chairs w/End Table Between, Overhead Cabinets Throughout, Sofa & Booth Dinette Slideout, Ent. Center, Counter Top Extension, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrigerator, Pantry, Linen Cabinet, Side Aisle Bath w/Neo-Angle Shower, Toilet & Sink, Dbl. Bath Entry, Front Queen Bed Slideout, Master Wardrobe, Chest of Drawers, Front Pass-Thru Storage and More!
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$24,850
You Save: $4,851
Sale Price: $19,999
You Save: $4,851
Sale Price: $19,999
Gavins Point Recreational Center
Location: Norfolk, NE
Stock# 1242A
Location: Norfolk, NE
Stock# 1242A
Stock# 1242A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 309RLS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| Dry Weight | 7510 lbs |
| Cargo Capacity | 2490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT30929CA510979 |
For more information
Contact Us
Cougar High Country 309RLS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


