Used 2012 Keystone RV Cougar High Country 299RKS Fifth Wheel
SUPER CLEAN USED 5TH WHEEL!!
Keystone Cougar High Country FW w/Rear Kitchen Including Refrigerator, Pantry, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Booth Dinette & Sofa Slideout, Overhead Cabinet Above Sofa, LCD TV, Step Up to Side Aisle Bath w/Neo-Angle Shower, Sink, Toilet & Linen Cabinet, Dbl. Bath Entry, Queen Bed Slide w/Nightstands, Full-Height Wardrobe, Drawers w/TV Above, Storage Cabinet & More!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# H1607C
Exterior Color: Smoke Gray
Interior Color: Walnut, Bronze, Silver Sage
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Interior Color | Walnut, Bronze, Silver Sage |
| Exterior Color | Smoke Gray |
| Hitch Weight | 1405 lbs |
| Dry Weight | 7755 lbs |
| Cargo Capacity | 2245 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF29925CA510403 |
Cougar High Country 299RKS Reviews
-
2014 Cougar High Country 299RKS
What I liked most: This is the best foor plan you get! I love our new 2014 299rks high country cougar 5th wheel. You want go wrong checking into this camper. Light weight, classy look, built solid and high quailty materials. Check all floor plans and see what you think.
What I'd improve: On mine, I can't think of one thing I would change. It took me months to locate my dream camper. I looked at all brands. Today, I'm having slide awnings installed & an air max vent.13 years ago | larry b. from Corbin, KY
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


