Used 2012 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 21RBSWE Travel Trailer
VERY POPULAR FLOOR PLAN THAT IS EASY TO TOW!
View all Cougar Half-Ton Series Floorplans
2012 21RBSWE Features and Options
WE MAKE BUYING AN RV EASY WITH NO HASSLE PRICES AND NO SURPRISE FEES OR CHARGES!
This Keystone Cougar 21RBSWE includes these options:
- Camper College Orientation
- $100 In Store Parts Credit
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Support
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219!
- Autumn Night Interior
- Polar Package Plus
- Power Awning
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$15,900
You Save: $2,901
Sale Price: $12,999
You Save: $2,901
Sale Price: $12,999
D&D RV Center, LLC
Location: Helena, MT
Stock# UTD3897
Location: Helena, MT
Stock# UTD3897
Interior Color: Autumn Night
Stock# UTD3897
Interior Color: Autumn Night
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 21RBSWE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Autumn Night |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| Dry Weight | 5310 lbs |
| Cargo Capacity | 1890 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Refrigerator Type | RV Gas/Electric |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
For more information
Contact Us
Cougar Half-Ton Series 21RBSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


