Used 2012 Keystone RV Cougar 297RKSWE Fifth Wheel
View all Cougar Floorplans
2012 297RKSWE Features and Options
Keystone Cougar East Coast Fifth Wheel w/Rear Kitchen Including Refrigerator, Pantries, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink & Overhead Cabinets, 2 Lounge Chairs w/Flip Shelf Between, Booth Dinette & Sofa Slide, Ent. Center, Step Up to Bath w/Dbl. Entry, Neo-Angle Shower, Toilet & Sink, Step Up to Bedroom w/Wardrobe Slide, Queen Bed w/Ward. & Night Stand and Much More!
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Sale Price:
$22,995
Motorhomes of California
Location: Santa Ana, CA
Stock# 3689
Location: Santa Ana, CA
Stock# 3689
Stock# 3689
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 297RKSWE Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1560 lbs |
| Dry Weight | 8550 lbs |
| Cargo Capacity | 3350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF29725C2502038 |
For more information
Contact Us
Cougar 297RKSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


