Used 2012 Keystone RV Cougar 280BHSWE Fifth Wheel
View all Cougar Floorplans
2012 280BHSWE Features and Options
Keystone Cougar Fifth Wheel w/Rear Bunkhouse w/Oversized Bunks, Toy Box, Wardrobe/Ent. Center, U-Dinette/Sofa Slide w/Overhead Above Sofa, Refrig., 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, LCD TV, Step Up to Bed & Bath w/Neo-Angle Shower, Private Toilet Area, Ward./Linen Cabinet, Sink, Front Queen Bed w/Wardrobes and Much More!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Price:
$23,870
You Save: $4,455
Sale Price: $19,415
You Save: $4,455
Sale Price: $19,415
Caveman RV
Location: Grants Pass, OR
Stock# C-503814
Location: Grants Pass, OR
Stock# C-503814
Stock# C-503814
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 280BHSWE Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 7794 lbs |
| Cargo Capacity | 2416 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF28028CC503814 |
For more information
Contact Us
Cougar 280BHSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


