Used 2012 Keystone RV Alpine 3700RE Fifth Wheel
View all Alpine Floorplans
2012 3700RE Features and Options
Keystone Alpine FW w/Quad Slideouts, Rear Living Area Including: Full Wall Ent. Center w/Overhead & Side Cabinets, Hide-A-Bed Sofa Sleeper Slide, 2 Lounge Chair Slideout, Free Standing Dinette/Refrig. & Pantry Slide, Closet/Curio Cabinet w/Overhead, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Step Up to Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Sink, Front King Bed w/Chest of Drawers, Walk-In Closet & Stackable Washer/Dryer Prep & Much More!
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Sale Price:
$21,795
Oak Lake RV
Location: Oak Lake RV
Stock# 80179
Location: Oak Lake RV
Stock# 80179
Interior Color: Churchill, French Roast, Ebony
Stock# 80179
Interior Color: Churchill, French Roast, Ebony
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3700RE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | Churchill, French Roast, Ebony |
| Hitch Weight | 2390 lbs |
| Dry Weight | 12450 lbs |
| Cargo Capacity | 3050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4YDF37026CE780179 |
For more information
Contact Us
Alpine 3700RE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


