Used 2012 Keystone RV Alpine 3700RE Fifth Wheel
View all Alpine Floorplans
2012 3700RE Features and Options
Keystone Alpine FW w/Quad Slideouts, Rear Living Area Including: Full Wall Ent. Center w/Overhead & Side Cabinets, Hide-A-Bed Sofa Sleeper Slide, 2 Lounge Chair Slideout, Free Standing Dinette/Refrig. & Pantry Slide, Closet/Curio Cabinet w/Overhead, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Step Up to Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Sink, Front King Bed w/Chest of Drawers, Walk-In Closet & Stackable Washer/Dryer Prep & Much More!
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$14,994
Cedar City RV
Location: Lebanon, Tennessee
Stock# CE780168X
Location: Lebanon, Tennessee
Stock# CE780168X
Stock# CE780168X
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3700RE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Hitch Weight | 2390 lbs |
| Dry Weight | 12450 lbs |
| Cargo Capacity | 3050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4YDF37021CE780168 |
For more information
Contact Us
Alpine 3700RE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


