Used 2012 Keystone RV Alpine 3495FL Fifth Wheel
View all Alpine Floorplans
2012 3495FL Features and Options
Keystone Alpine Fifth Wheel w/Rear King Bed Slide, Wardrobe/Ent. Center Slide, Washer/Dryer, Private Bedroom Entry, Walk-Thru Bath w/Private Toilet Area, Large Shower, Storage Cabinet, Free Standing Dinette w/Chairs, Slideout Refrig./3 Burner Range/Dbl. Kitchen Sink, Step Up to Front Living Room w/Counter/Curio, Stadium Seating Slideout, Hide-A-Bed Sofa Sleeper Slideout, Front Full Wall Ent. Center w/Cabinets Both Ends and Overhead Storage and Much More!
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Clearview RV
Location: Snohomish, WA
Stock# D16000
Location: Snohomish, WA
Stock# D16000
Stock# D16000
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3495FL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Hitch Weight | 2295 lbs |
| Dry Weight | 12575 lbs |
| Cargo Capacity | 2925 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4YDF34921CE780799 |
For more information
Contact Us
Alpine 3495FL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


