Used 2012 Jayco Jay Feather Ultra Lite 197 Travel Trailer
View all Jay Feather Ultra Lite Floorplans
2012 197 Features and Options
Single Slide Jay Feather Ultra Lite Travel Trailer, Pantry, Ward., Toilet, Tub/Shower, Lav., U-Dinette Slide, Queen Bed, Refrigerator, Microwave, 3-Burner Range, Double Kitchen Sink, Overhead Cabinets Throughout, 12' Awning & Much More. Available Options May Include: Queen Bed w/Bunk Bed Above.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
PleasureLand RV
Location: Budget Lot - St. Cloud
Stock# 641-23A
Location: Budget Lot - St. Cloud
Stock# 641-23A
Stock# 641-23A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 197 Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 455 lbs |
| GVWR | 4750 lbs |
| Dry Weight | 3425 lbs |
| Cargo Capacity | 1325 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| VIN | 1UJBJ0BJ7C1J70057 |
For more information
Contact Us
Jay Feather Ultra Lite 197 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


