Used 2012 Jayco Eagle Super Lite HT 26.5RKS Fifth Wheel
Hunters Special!
View all Eagle Super Lite HT Floorplans
2012 26.5RKS Features and Options
Double Slide Eagle Super Lite HT Fifth Wheel, Rear Kitchen w/Counter Extension, Double Kitchen Sink, 3-Burner Range, Microwave, Refrigerator, Shelves, Dinette/J-Steel Sofa Slide, Entertainment Center, Lounge Chair, Step Up To Bed/Bath, Linen, Toilet, Storage, Shower, Lav., Med. Cab., Ward. Slide, Dbl. Wardrobes, Queen Bed, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Free-Standing Table w/Chairs, Hide-A-Bed.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Hartville RV Center
Location: Hartville, OH
Stock# 5365B
Location: Hartville, OH
Stock# 5365B
Interior Color: Brown
Stock# 5365B
Interior Color: Brown
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 26.5RKS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Brown |
| Hitch Weight | 1365 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 7303 lbs |
| Cargo Capacity | 2643 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15 |
| Refrigerator Type | gas/electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | standard |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
For more information
Contact Us
Eagle Super Lite HT 26.5RKS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


