Used 2012 Jayco Eagle Super Lite 284BHS Travel Trailer
View all Eagle Super Lite Floorplans
2012 284BHS Features and Options
*As Is*
Single Slide Eagle Super Lite Travel Trailer, Rear Double Bed w/Bunk Above, Ward., Tub/Shower, Toilet, Lav., Med. Cab., U-Dinette/J-Steel Sofa Slide, Entertainment Center, Pantry, Refrigerator, Microwave, 3-Burner Range, Double Kitchen Sink, Bar Stools, Queen Bed, Dbl. Ward., Overhead Cabinets Throughout, 18' Awning & Much More. Available Options May Include Hide-A-Bed Sofa, Free-Standing Table & Chairs.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Sale Price:
$8,995
Owasco RV Centre
Location: Clarington, ON
Stock# RN87A
Location: Clarington, ON
Stock# RN87A
Stock# RN87A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 284BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 8100 lbs |
| Dry Weight | 6365 lbs |
| Cargo Capacity | 1735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 1UJBJ0BP8C1DK0054 |
For more information
Contact Us
Eagle Super Lite 284BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


