Used 2012 Itasca Meridian 42E Motor Home Class A - Diesel
450HP CUMMINS / FREIGHTLINER Chassis, Bath and a half, 32,000 miles2012 Itasca Meridian 42E
stock #CA1048
JUST ARRIVED! Lurxury living with power to pull whatever you need, room for the whole crew, and self contained with on board generator and 50amp service...Save thousands over buying new! HURRY! For sale by consignment, motivated seller. Trade ins welcome paid for or not, financing available. Let us show you how easy the buying experience can be at The RV Outlet. Call today for details and affordable finance options.
Class A Diesel Coach, 450HP Cummins, Freightliner chassis, w/Rear Full Bath Including: Storage, Vanity w/Sink, Linen Cabinet, Big Corner Shower, Toilet, washer and dryer, Queen Bed Slide w/Nightstands, Wardrobe/Pantry/4 Door Refrig./Extendable Dining Table & Chairs w/Buffet/Euro Recliner/Pull-Out Table/Desk & TV Full Wall Slide, Rest Easy Extendable Sectional Sofa w/Coffee Table/Pull-Out Island/3 Burner Range/Dbl. Kitchen Sink Slideout, 1/2 Bath w/Sink & More! Avail. Options May Include: King Bed, Washer/Dryer, Res. Refrig., Fireplace and much, much more. Immaculate and camp ready for your next adventure.
BUY - SELL - TRADE - CONSIGN
Financing and Warranties Available
The RV Outlet "Your Five Star RV Sales and Service Professionals"
Located at the corner of Prairie Road and Highway 99 in Eugene.
Email, Call or Come visit us today!
1740 Prairie RD
Eugene, OR 97402
** FREE CONSIGNMENT **
MOTORHOMES - CLASS A - CLASS C - CAMPER VANS - TRAVEL TRAILERS - 5TH WHEELS - TRUCK CAMPERS - TOY HAULERS - PARK MODELS - CARGO TRAILERS - TOW RIGS and TRUCKS
Here are some of the brands, makes and models ; Winnebago Tiffin Georgie Boy Persuit Adventurer Keystone Forest River Allegro Sunova Spirit Thor Vegas Independence Nash Allegro camper travel holiday rambler lance stellar sightseer jamboree monaco coach diesel pusher CAT cummins Freightliner Bigfoot jayflight eagle Tioga cedar creek Nexus Phantom Adventurer Seneca Zanzabar prowler Condor R-Vision Sandpiper Thor Dutchmen keystone komfort toyhauler toy hauler toy-hauler kit flair bounder brave damon everest big horn montana itasca Trailblazer Corral Jamboree Diesel rexhall Aerbus Glendale titanium National Dolphin Traillite Sunchaser Northwood Itasca Gulfstream Fourwinds Sunseeker, Freedom elite Safari Trek Majestic Chalet jayco NUWA, Rialta Fleetwood Storm Minnie Winnie BT Cruiser Catalina Voyage Jayco Coachmen Freelander Holiday Rambler Sunrise Cummins Septor Keystone Laredo Mallard slide out Freelander Avalanche Voltage Alpenlite Montana Rage’n R Pod Mesa Ridge journey snow bird rv park rv sales rv service Freelander Damon Challenger trailer camping camp 5th wheel 5w fifth wheel motorhome motor home sale free cougar pace aarow sunova Voyager Newmar Essex Pleasureway Tiffin Bounder dlr. 1212
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# CA1048
Chassis: Maxum Freightliner
Exterior Color: 6 Full Body Paint Choices
Interior Color: Athena, Nightingale, Tranquil
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Athena, Nightingale, Tranquil |
| Exterior Color | 6 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 71 gals |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Engine | 400 Hp Cummins ISL |
| Chassis | Maxum Freightliner |
Meridian 42E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


