Used 2012 Itasca Meridian 42E Motor Home Class A - Diesel
Itasca Meridian Class A Diesel Coach w/Rear Full Bath Including: Storage, Vanity w/Sink, Linen Cabinet, Big Corner Shower, Toilet, Queen Bed Slide w/Nightstands, Wardrobe/Pantry/4 Door Refrig./Extendable Dining Table & Chairs w/Buffet/Euro Recliner/Pull-Out Table/Desk & TV Full Wall Slide, Rest Easy Extendable Sectional Sofa w/Coffee Table/Pull-Out Island/3 Burner Range/Dbl. Kitchen Sink Slideout, 1/2 Bath w/Sink & More! Avail. Options May Include: King Bed, Washer/Dryer, Res. Refrig., Fireplace
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 54013
Chassis: Maxum Freightliner
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 71 gals |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Miles | 68799 |
| Engine | 400 Hp Cummins ISL |
| Chassis | Maxum Freightliner |
| VIN | 4UZFCUCY3CCBS1164 |
Meridian 42E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


