Used 2012 Heartland Sundance XLT 277RL Fifth Wheel
View all Sundance XLT Floorplans
2012 277RL Features and Options
Heartland Sundance XLT Fifth Wheel w/Rear Living Area Including 2 Lounge Chairs w/Overhead Storage, Sofa & Booth Dinette Slide, Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range, Refrigerator, Pantry/Linen Cabinet, Ent. Center, Step Up to Side Aisle Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Front Queen Bed w/Storage Both Sides and Above, Slideout Wardrobe & Much More!
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Markquart RV
Location: North Country RV
Stock# HL5066A
Location: North Country RV
Stock# HL5066A
Interior Color: Bistro, Toffee, Sahara, Mocha,
Stock# HL5066A
Interior Color: Bistro, Toffee, Sahara, Mocha,
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 277RL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Interior Color | Bistro, Toffee, Sahara, Mocha, |
| Hitch Weight | 1625 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 7466 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFSG2928CE239658 |
For more information
Contact Us
Sundance XLT 277RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


