Used 2012 Heartland Sundance 3200RE Fifth Wheel
View all Sundance Floorplans
2012 3200RE Features and Options
Triple Slide Sundance FW w/Rear Entertainment w/Full Wall Entertainment Center, Slideout Residential Rockers & Booth Dinette, Air Mattress Hide-A-Bed Sofa/Pantry/Refrigerator & 3 Burner Range Slide, Double Kitchen Sink w/Overhead Cabinets, Step Up to Side Aisle Bath w/Angle Shower, Lav. & Toilet, Linen Cabinet, Dresser w/Drawers, LCD TV w/Overhead, Full Front Wall Wardrobe, Queen Bed Slideout and More!
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$15,981
You Save: $1,000
Sale Price: $14,981
You Save: $1,000
Sale Price: $14,981
Leisure Days RV
Location: Gananoque, ON
Stock# RV19745A
Location: Gananoque, ON
Stock# RV19745A
Stock# RV19745A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3200RE Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1840 lbs |
| GVWR | 13840 lbs |
| Dry Weight | 10185 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFSG3427CE246081 |
For more information
Contact Us
Sundance 3200RE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


