Used 2012 Heartland SUNDANCE 3200FK Destination Trailer
2012 3200FK Features and Options
Sundance Double Slide Travel Trailer by Heartland (Dealer Stock Only) w/Rear King Bed Slide, Wardrobe, Dresser, Private Bedroom Entry, Private Toilet Area, Angle Shower, Sink, Ent. Center, Rocker Recliner, Pantry, Linen Cabinet, Sofa & Booth Dinette Slide, Front Kitchen w/Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrigerator, Overhead Cabinets & More!
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$18,695
You Save: $4,696
Sale Price: $13,999
You Save: $4,696
Sale Price: $13,999
Ted's RV Land
Location: Paynesville, MN
Stock# CE236620
Location: Paynesville, MN
Stock# CE236620
Stock# CE236620
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 3200FK Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1160 lbs |
| GVWR | 11320 lbs |
| Dry Weight | 8257 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFSB3223CE236620 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


