Used 2012 Heartland Prowler 27P BHS Travel Trailer
View all Prowler Floorplans
2012 27P BHS Features and Options
Prowler Bunkhouse Travel Trailer by Heartland RV w/Rear Corner Bath Including Tub/Shower, Toilet & Sink, Rear Corner Bed w/Bunk Above & Wardrobe, Booth Dinette & Sofa Slide, Pantry, Refrigerator, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cabinet, Swivel LCD TV, Front Queen Bed w/Closets Both Sides of Bed & Overhead Storage and More!
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$17,990
Western RV Country
Location: Red Deer
Stock# 25E098A
Location: Red Deer
Stock# 25E098A
Stock# 25E098A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 27P BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6378 lbs |
| Cargo Capacity | 2448 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFPB3029CE241488 |
For more information
Contact Us
Prowler 27P BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


