Used 2012 Forest River RV XLR Nitro 28TQD Toy Hauler Travel Trailer
WHOLESALE TO PUBLIC MUST SEE IN PERSON !!!
View all XLR Nitro Floorplans
2012 28TQD Features and Options
Nitro Toy Hauler Travel Trailer, Rear Ramp Door Spring Assist, Fold-Up Dinette, 3-Burner Range, Microwave, Double Kitchen Sink, Refrigerator, TV, Toilet, Neo-Angle Shower, Lav., Med. Cab., Wardrobe, Queen Bed, Wardrobe, Overhead Cabinets Throughout, Pass Thru Storage & Much More. Available Options May Include: Electric Beds.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Price:
$14,995
You Save: $7,000
Sale Price: $7,995
You Save: $7,000
Sale Price: $7,995
Best Choice Trailers
Location: Irwin, PA
Stock# U00125
Location: Irwin, PA
Stock# U00125
Interior Color: Chocolate, Platinum, Onyx, Bro
Stock# U00125
Interior Color: Chocolate, Platinum, Onyx, Bro
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 28TQD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Interior Color | Chocolate, Platinum, Onyx, Bro |
| Hitch Weight | 830 lbs |
| GVWR | 10990 lbs |
| Dry Weight | 7158 lbs |
| Cargo Capacity | 3832 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
For more information
Contact Us
XLR Nitro 28TQD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


