Used 2012 CrossRoads RV Cruiser CT30REX Travel Trailer
TRIPLE SLIDE - REAR ENTERTAINMENT - SOFA / BOOTH DINETTE SLIDE - QUEEN BED SLIDE + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
View all Cruiser Floorplans
2012 CT30REX Features and Options
Triple Slide Cruiser Travel Trailer, Rear Entertainment Center, Sofa/Booth Dinette Slide, Refrigerator, Shower, Toilet, Lav., Med. Cab., Queen Bed Slide, Wardrobe w/Sliding Doors, Shelf, Chest of Drawers, TV, Linen, Coat Closet, Pantry, Microwave, 3-Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, 2-Swivel Rockers Slide, Overhead Cabinets Throughout & Much More.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$26,785
You Save: $8,790
Sale Price: $17,995
You Save: $8,790
Sale Price: $17,995
Schieks RV
Location: Fond Du Lac,WI
Stock# CONS113
Location: Fond Du Lac,WI
Stock# CONS113
Stock# CONS113
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 CT30REX Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 792 lbs |
| GVWR | 10952 lbs |
| Dry Weight | 8053 lbs |
| Cargo Capacity | 2899 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4V0TC3021CE010170 |
For more information
Contact Us
Cruiser CT30REX Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


