Used 2012 Coachmen RV Catalina Santara Series 281BHS Travel Trailer
View all Catalina Santara Series Floorplans
2012 281BHS Features and Options
Catalina Santara Series Bunkhouse Travel Trailer w/Rear Corner Bath Including: Tub/Shower, Toilet & Wardrobe, Separate Sink w/Med. Cabinet, Rear Corner Oversized Bunk Beds, TV Ent. Center, Booth Dinette w/Overhead Cabinet, Sofa Slideout w/Overhead Storage, 3 Burner Range w/Microwave, Dbl. Kitchen Sink, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides and Much More!
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Contact us for price
Leisure Days RV
Location: Nepean, ON
Stock# PB2584AA
Location: Nepean, ON
Stock# PB2584AA
Stock# PB2584AA
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 281BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 667 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5208 lbs |
| Cargo Capacity | 2392 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 5ZT2CATB5CA013438 |
For more information
Contact Us
Catalina Santara Series 281BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


