Used 2012 Coachmen RV Catalina 29RLS Travel Trailer
View all Catalina Floorplans
2012 29RLS Features and Options
Single Slide Catalina Travel Trailer by Coachmen w/Rear Living Area w/2 Chairs w/Table Between, Overhead Cabinet, Sofa & Booth Dinette Slide, Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Microwave, Refrigerator, Pantry, Ent. Center, Angle Shower, Private Toilet Area, Bed TV w/Wardrobe Above, Front Queen Bed w/Wardrobes, Private Bedroom Entry, Pass-Thru Storage and More! Available Options May Include: Free Standing Dinette w/Chairs, Flat Screen TV Prep.
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$12,995
Apache Village
Location: Hazelwood, MO
Stock# 5431CA
Location: Hazelwood, MO
Stock# 5431CA
Stock# 5431CA
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 29RLS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 694 lbs |
| GVWR | 7694 lbs |
| Dry Weight | 5985 lbs |
| Cargo Capacity | 1709 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAUB5CT002653 |
For more information
Contact Us
Catalina 29RLS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


