Used 2012 Coachmen RV Catalina 28DDS Travel Trailer
View all Catalina Floorplans
2012 28DDS Features and Options
Coachmen Catalina Bunkhouse Travel Trailer w/Rear Double Bed w/Bunk Above, Shirt Closet, Rear Corner Bath Including: Tub/Shower, Toilet & Sink, Booth Dinette & Sofa Slideout w/Overhead Storage Above Sofa, Pantry, Refrigerator, 3 Burner Range w/Microwave Above, Kitchen Sink, Swivel Ent. Center, Front Queen Bed w/Wardrobes and Much More!
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$17,995
You Save: $5,000
Sale Price: $12,995
You Save: $5,000
Sale Price: $12,995
Best Choice Trailers
Location: Irwin, PA
Stock# U12310
Location: Irwin, PA
Stock# U12310
Interior Color: 4 Fabric Decor Choices
Stock# U12310
Interior Color: 4 Fabric Decor Choices
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 28DDS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | 4 Fabric Decor Choices |
| Hitch Weight | 748 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6018 lbs |
| Cargo Capacity | 1682 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
For more information
Contact Us
Catalina 28DDS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


