Used 2011 Tiffin Motorhomes Allegro 34 TGA Motor Home Class A
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Tiffin Motorhomes Allegro 34 TGA - Class A motorhome highlights:
Triple Slide Allegro Class A by Tiffin w/Rear Queen Bed Slide w/Nightstands, Wardrobe w/Drawers Below, Private Toilet Area w/Lav., Corner Shower w/Lav., Refrigerator, Booth Dinette & Sofa Bed Slideout, Double Kitchen Sink & 3 Burner Range Slide w/Overhead Cabinets, Lounge Chair, 37" TV and Much More! Available Options May Include: 32" TV Above Cab Area, Driver's Door, 32" TV in Bedroom, Tile Floor in Bedroom, Workhorse Chassis, 8.1L V-8 Engine.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $9,923
Sale Price: $49,943
Stock# 30844B
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 235/80R2.5GXRV |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Miles | 43650 |
| Engine | 6.8L V-10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F66F5DY6B0A05666 |
Allegro 34 TGA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


