Used 2011 Thor Motor Coach Astoria 40KT Motor Home Class A - Diesel
Diesel power, luxury living, and road-trip comfort in a Class A
View all Astoria Floorplans
2011 40KT Features and Options
Thor Motor Coach Astoria Class A Diesel w/Rear King Bed Slide w/Nightstand & Vanity w/Sink, Angle Shower, Wardrobe, Linen Cabinet, Dresser w/26" LCD TV, Private Toilet Area, Refrigerator, Counter Extension, 3 Burner Range w/Microwave, Dbl. Kitchen Sink, 60" Air Sofa Bed, Dinette w/Buffet & 2 Euro Lounge Chairs Slideout, Ent. Center and Much More!
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$118,781
You Save: $18,786
Sale Price: $99,995
You Save: $18,786
Sale Price: $99,995
Bretz RV & Marine
Location: Billings, MT
Stock# 101255
Location: Billings, MT
Stock# 101255
Stock# 101255
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2011 40KT Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 53928 |
| Engine | 360 Hp Cummins |
| VIN | 4UZAB2DT3BCBB7212 |
For more information
Contact Us
Astoria 40KT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


