Used 2011 Itasca Sunstar 36D Motor Home Class A
Private bedroom; Captains chairs; sofa sleeper
View all Sunstar Floorplans
2011 36D Features and Options
Hit the open road in comfort and confidence with this preowned 2011 Itasca Sunstar 36D, now available from LazyDays powered by Camper’s Inn. Designed for travelers who want the freedom to explore without sacrificing the comforts of home, this spacious Class A motorhome delivers the perfect balance of performance, convenience, and livability for weekend getaways, cross-country adventures, and extended RV travel.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Price:
$39,995
You Save: $4,000
Sale Price: $35,995
You Save: $4,000
Sale Price: $35,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 110806A
Location: Tampa, FL
Stock# 110806A
Chassis: Ford F53
Stock# 110806A
Chassis: Ford F53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2011 36D Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 36000 |
| Engine | 6.8L V-10 Triton |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F66F5DY1B0A04117 |
For more information
Contact Us
Sunstar 36D Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


