Used 2011 Coachmen RV Freelander 30QB Motor Home Class C
View all Freelander Floorplans
2011 30QB Features and Options
Single Slide Freelander Class C by Coachmen RV w/Rear Queen Bed w/Nightstand and Wardrobes, Angle Shower, Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Medicine Cabinet, Refrigerator, Pantry, Double Kitchen Sink w/Overhead Cabinet, Slideout 3 Burner Range w/Microwave & Sofa, Booth Dinette, Over Cab Bunk and Much More!
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Sale Price:
$24,898
RV Sales Specialist Inc
Location: Sacramento, CA
Stock# UC020
Location: Sacramento, CA
Stock# UC020
Chassis: Ford E450
Exterior Color: -
Interior Color: -
Stock# UC020
Chassis: Ford E450
Exterior Color: -
Interior Color: -
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2011 30QB Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | - |
| Exterior Color | - |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11108 lbs |
| Cargo Capacity | 3392 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Miles | 59857 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E450 |
For more information
Contact Us
Freelander 30QB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


