Used 2010 Coleman The Americana Series Americana Bayside Folding Pop-Up Camper
Affordable Pop-up for the family!
2010 Americana Bayside Features and Options
Single Slide Out Americana Folding Camper, Rear & Front Tent End Beds, Seat, Tip Out Cabinet, Cabinet or Cassette Potti, Booth Dinette w/Portable Table Slide Out, Storage Trunk and More.
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Blue Compass RV
Location: Vermont
Stock# UT930397
Location: Vermont
Stock# UT930397
Stock# UT930397
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2010 Americana Bayside Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 8 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 160 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2655 lbs |
| Cargo Capacity | 845 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | ST185/80D13 |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 4CG678H18A7222815 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


